אודות

פרסומים חדשים

לתרומה לחצו כאן

מכון ליאו בק ירושלים הוא מכון אקדמי ותרבותי בינלאומי. הוא נוסד במטרה לקדם את מחקר יהדות גרמניה ומרכז אירופה בתקופה המודרנית וכמו כן לייצג ולקדם את המורשת הליברלית של יהדות גרמניה בחברה הישראלית.

מכון ליאו בק (LBI) נוסד בירושלים במאי 1955 על ידי קבוצה של אינטלקטואלים ואישי ציבור ידועים ילידי גרמניה, ביניהם מרטין בובר, גרשם שלום, שמואל הוגו ברגמן וארנסט סימון. למכון, שנקרא על שמו של הנציג האחרון של יהדות גרמניה, הרב ד"ר ליאו בק (1956-1873), מרכזים בירושלים, ניו יורק ולונדון וכן קבוצת עבודה של חוקרים בגרמניה. לתרבות העשירה של יהדות גרמניה תפקיד מכריע בהתפתחותם של הזרמים השונים ביהדות המודרנית ובהתפתחות התרבות המודרנית בכלל. מורשת ליברלית זו יכולה להיות מקור השראה להתפתחותה של חברה אזרחית בישראל. מכון ליאו בק ירושלים מתמקד אפוא בראש וראשונה בשליחותו המקומית מתוך אמונה שלמורשת יהדות גרמניה חשיבות קרדינלית לחברה הישראלית.

עבודתו של מכון ליאו בק מתבססת על שלושה עמודים: קידום המחקר, תכנית תרבותית ותיעוד ארכיוני. בפעילויותינו ובתכניותינו אנחנו פונים לסטודנטים, לחוקרים ולקהל הרחב הן בישראל והן בגרמניה.

קידום המחקר

מכון ליאו בק ירושלים הוא מכון מחקר עצמאי, שמציע פלטפורמה לטיפוח קהילה של חוקרים בישראל ובארצות אחרות. המחקר עומד בראש מעייניו של המכון ומאז ייסודו פרסם מחקרים רבים על יהדות גרמניה ומרכז אירופה בעברית, באנגלית ובגרמנית. הפרסומים כוללים גם כמה סדרות: סדרת הספרים 'גשרים – מחקרים בתולדות יהודי מרכז אירופה', כתב העת 'חידושים בחקר תולדות יהודי גרמניה ומרכז אירופה' והשנתון 'האלמנך היהודי' (Jüdischer Almanach) בשפה הגרמנית.

המכון יוזם ומארגן כנסים בינלאומיים ומקומיים, סמינרים, סדנאות וקבוצות עבודה. באמצעות מסגרות אלה אנו מכנסים חוקרים בכירים מהארץ ומהעולם במטרה לקדם את השיח המחקרי ביניהם. בעיקר מבקש המכון לתמוך בחוקרים צעירים בתחומי ההיסטוריה והתרבות היהודית-גרמנית באמצעות מלגות, עזרה בפרסום, יצירת במה להצגת עבודותיהם ולדיון בהן, וקיום רשת רחבה של חוקרים בתחומים אלה. כל אלה מעניקים למכון ליאו בק ירושלים תפקיד מוביל במחקר ובייצוג של מורשת היהדות הגרמנית.

התכנית התרבותית

בשנים האחרונות הפכו אירועי תרבות למוקד מרכזי בעבודת המכון והם פונים הן לקהל האקדמי והן לקהל הרחב. התכניות כוללת הרצאות וסדרות הרצאות, קברטים ספרותיים, הקרנת סרטים ומפגשים של שיח בין דורי. באמצעות אירועים אלה מציע המכון במה לשיח מחקרי בינלאומי ובעת ובעונה אחת הוא מציג בפני הקהל הישראלי את הפנים הרבים והמגוונים של ההיסטוריה היהודית-גרמנית.

ארכיון ותיעוד

בארכיון של מכון ליאו בק ירושלים מצויים אוספים מסוף המאה ה-18 עד היום. מסמכים אלה הם מקור עשיר לחקר יהדות גרמניה ומרכז אירופה. לצד אלה למכון ארכיון של סרטים ואוספי מיקרופילמים של עיתונות יהודית-גרמנית מהמאות ה-19 וה-20. כמו כן נשמרים בארכיון המכון ראיונות עם ישראלים יוצאי אוסטריה.

הארכיון עובר עתה קיטלוג שמשלב את האוספים שלו בקטלוג המרכז להיסטוריה יהודית, שכולל גם את הארכיון של מכון ליאו בק ניו יורק. הקטלוג הוא דיגיטלי ומבוסס על האתר והוא מאפשר גישה למבחר של כותרים.

למכון ליאו בק ירושלים חדר קריאה המארח סמינרים ואירועי תרבות וספריה.

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין