אוסף המורשת האוסטרית

יצירת קשר:

למידע על האוסף ולהשתתפות בפרויקט ניתן לכתוב ל: 
archive@leobaeck.org

קישורים:

הפרויקט נערך בשיתוף:

מאוסטריה לישראל: תיעוד סיפורי חיים יהודיים

אוסף המורשת האוסטרית נוסד על ידי מכון ליאו בק בניו יורק באמצע שנות התשעים. מטרת הפרויקט היא לתעד את סיפורם וחייהם של מהגרים יהודים-אוסטריים שנמלטו מרדיפות המשטר הנאצי באוסטריה, שמרביתם התיישבו בארצות הברית או בישראל.
מתנדבי הקרן האוסטרית GEDENKDIENST שעבדו במכון ליאו בק ניו יורק החלו לראיין פליטים וניצולי שואה אוסטרים שהיגרו לארצות הברית. בשנת 1996 הוקם מסד נתונים, הכולל שאלונים, מסמכים וראיונות בע"פ; כיום זמינים כ-700 ראיונות שמע לקהל הרחב באמצעות הקטלוג של המכון. זהו האוסף המקיף ביותר של ההגירה היהודית-אוסטרית לארצות הברית, כמו גם אחד האוספים הגדולים שעוסק בהיסטוריה של גולים.
הראיונות זמינים להאזנה בקטלוג מכון ליאו בק ניו יורק.

בשנת 2012 הובא הפרויקט למכון ליאו בק בירושלים, בשיתוף עם הקרן האוסטרית GEDENKDIENST,הפרויקט המקוון erinnern.at ומכון ויזנטל לחקר השואה בווינה. שאלון מקדים נשלח לכ-2000 ישראלים ממוצא אוסטרי, וכן ליוצאי אזורים דוברי גרמנית אחרים של האימפריה האוסטרו-הונגרית לשעבר. כחמישית מהאנשים איתם נוצר קשר היו נכונים לענות על שאלון שני, מפורט יותר, לספק תמונות ומסמכים אישיים מחייהם או להעניק ראיון. לצד תיעוד חייהם לפני ובמהלך הכיבוש הנאצי, הושם דגש על תהליך ההגירה, ההתאקלמות בחברה חדשה והאתגרים שליוו אותם.
במסגרת הפרויקט נאספה כמות מרשימה של נתונים, ובכלל זה 128 ראיונות שמע. הממצאים קוטלגו בארכיון המכון, היכן שהם זמינים לעיון, וראיונות השמע עוברים תהליך דיגיטציה ומועלים לקטלוג מכון ליאו בק בניו יורק.
הראיונות זמינים להאזנה כאן.

הצגת פרויקט המורשת האוסטרית בווינה, אוקטובר 2017

בנוסף, העמיתים שלנו באוסטריה יצרו מסד נתונים בשם ארכיון המורשת האוסטרית (Austrian Heritage Archive) כדי להפוך את התיעוד נגיש לחוקרים, מחנכים והקהל הרחב. בשלב זה זמינים באתר 20 ראיונות נבחרים שנערכו במסגרת פרויקט המורשת האוסטרית בירושלים ובניו יורק, לצד מידע אישי, מסמכים סרוקים ותמונות, וכן תמליל של הראיונות.
אתר הפרויקט: http://austrianheritagearchive.at/de

פרויקט המורשת האוסטרית ממשיך לפעול במכון ליאו בק ירושלים. ראיונות נוספים נערכים תודות לתמיכתם של הקרן הלאומית האוסטרית (the National Fund) וקרן העתיד של אוסטריה (the Future Fund of the Republic of Austria).בנובמבר 2018 ערך מכון ליאו בק ירושלים, בשיתוף המרכז ללימודים אוסטרים ומכון קבנר להיסטוריה גרמנית באוניברסיטה העברית בירושלים את הכנס "אחרי האנשלוס: זוכרים את אוסטריה של 1938" (Nach dem Anschluss. Remembering Austria’s 1938). הכנס שימש במה לחשיפה של פרויקט המורשת האוסטרית לחוקרים ולקהל הרחב, ובמסגרתו נבחנו הזיכרונות הפרטיים של אירועי 1938 כפי שתועדו בספרות, בקולנוע, בפוליטיקה ובראיונות. פרויקט המורשת האוסטרית שימש נקודת מפתח של הכנס, באמצעות התיעוד של אירועי 1938 מתוך החוויות האישיות של יהודים אוסטרים.
קטעים מן הראיונות הוקרנו בנוכחותו של שגריר אוסטריה בישראל ד"ר מרטין וייס, וכן נערכה שיחה עם אוטו נגלר, אחד מן המרואיינים בפרויקט, על חוויותיו.

בשיתוף עם האגודה הישראלית להיסטוריה בע"פ והמרכז לתיעוד בעל פה במכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית נערכת במכון סדנת מחקר חודשית לחוקרים העורכים ראיונות אישיים למטרות שונות.

ד"ר אקסל דוסמן (אוניברסיטת ינה) מציג את אוסף הריאיון של דוד פ. בודרס.
ד"ר אקסל דוסמן (אוניברסיטת ינה) מציג את אוסף הריאיון של דוד פ. בודרס.
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין