עיתונות

06/06/24
אתר YNET על מיזם התיעוד החדש של מכון ליאו בק ירושלים, אוניברסיטת גתה בפרנקפורט והספרייה הלאומית בירושלים
04/06/24
כל העיר על הכנס "אריך הכפול" לציון 50 שנה למותו של אריך קסטנר
31/03/24
לאחרונה התפרסמה המהדורה העברית של הספר "הרב ליאו בק: ייעוד דתי בעת סערה", ספר מקיף המגולל את סיפור חייו של בק, אחד מההוגים היהודים הדתיים המשמעותיים ביותר במאה העשרים. כותב הספר, פרופ' מיכאל מאיר פירסם טור בעיתון "ישראל היום", בו הוא נותן טעימה קטנה מתוכן הספר ומחייו מלאי העשייה של הרב ליאו בק.
27/03/24
בחודש מרץ 2024 התקיים אירוע לכבוד התרגום החדש מאת פרופ' ניצה בן ארי לספרו של ליון פויכטוונגר "האופרמנים". לאחר האירוע פרסם דוד ויצטום טור בעיתון "מעריב" המקשר בין מאורעות הספר לבין הקריאות לחיסול ישראל בתפוצות, בקריאה ליהודי התפוצות להבין את קשרם הבלתי-נמנע ליהודי ישראל.

ראיון עם אניטה חביב-הורינר בקשת 12

01/02/24
בחודש פברואר 2024 התקיים המפגש השלישי בסדנה לתיעוד בעל פה בנושא "מה חדש באירופה? ישראלים מסתכלים על אנטישמיות היום". במפגש זה דנו בספרה של אניטה חביב-הורינר "דבר אינו חדש באירופה?" אשר מבקש להציע כלי דידקטי לזיהוי ומאבק באנטישמיות במסגרות חינוכיות שונות. לקראת האירוע התראיינה חביב-הורינר לערוץ 12, שם דיברה על ספרה ועל האנטישמיות האירופית כיום ולפני השבעה באוקטובר. מוזמנים לצפות בראיון.
01/02/24
בשנת 2022 תרמו בני משפחת רפפורט לארכיון מכון ליאו בק ירושלים את ארכיון הוריהם אליהו ושרה, ממייסדי קיבוץ אלפא. ארכיון זה כולל עשרות מסמכים בכתב יד ובמכונת כתיבה, טיוטות, יומנים, תעודות ותמונות מתקופות שונות בחיי השניים, אשר שניהם נחשבו לדמויות בולטות בעולמות הרוח והמדעים בקהילה היהודית באוסטריה בתחילת המאה ה-20 ובראשית תקופת היישוב היהודי בישראל. בשנה האחרונה עבדו צוות הארכיון והמתנדבים שלנו מגרמניה ואוסטריה, במיון, סידור וקטלוג החומרים. לאחר שייסרק האוסף במלואו הוא יועמד לרשות הציבור הרחב. מוזמנים לקרוא את הידיעה בעיתון "זמן קיבוץ".
28/01/24
בחודש ינואר 2024 התקיים המפגש הראשון בסדרת המפגשים "עבודת אבל", שני מפגשים על זיכרון, הנצחה והתמודדות עם טראומה. במפגש הראשון נפגשו פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי וד"ר גלי דרוקר בר-עם לשיחה בנושא " כיצד נשארים בזיכרון? על הנצחה בעבר ובהווה", בהנחיית ד"ר איה אלידע. פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי התראיינה לכאן רשת ב' לקראת האירוע, שם הציגה את דילמות ההנצחה של השבעה באוקטובר: כיצד יש להנציח מוות באזור חפץ חיים? איך קמים ביום שאחרי תוך מתן כבוד לאירוע והכרה בכאב, ועם ניסיון לקיים חיים אחר כך? מוזמנים להאזין (החל מ-11:12:28)
25/01/24
במהלך חודש ינואר אירח מכון ליאו בק ירושלים ביוזמת החברה ההיסטורית הישראלית דיון בנושא "אנטישמיות ישנה/חדשה? בין עבר להווה". האירוע התקיים בעקבות שאלות הזמן הבוערות ולרגל הופעת המהדורה האנגלית של הקובץ אנטישמיות: "בין מושג היסטורי לשיח ציבורי" (Antisemitism and the Politics of History). בעקבות האירוע פירסם פרופ' שמואל פיינר, אשר הנחה את הדיון, מאמר בעיתון הארץ המתבסס על הדברים אותם נשא באירוע. במאמר זה הוא מציע לעמוד על משמעות המפנה ההיסטורי של אירועי ה–7 באוקטובר ולנסות להציע מונחים, נקודות מבט ובעיקר הקשרים מתוך ניסיון ראשוני להבין את המתרחש מנקודת המבט של חוקרי העבר.
08/01/24
במהלך חודש ספטמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים אירוע חגיגי לכבוד השנה החדשה ולכבוד ספרו של דוד ויצטום, "קהילת תרבות על פי תהום: הקולטורבונד והעיתונות היהודית בגרמניה הנאצית 1941-1933". לאחר שבשנת 2023 ציינו 90 שנה לקולטורבונד, פירסם ויצטום באתר Ynet כתבה הסוקרת את מפעלם התרבותי השנוי במחלוקת וחזונם לייצר שינוי מהותי בקהילה המגוונת והמורכבת של יהודי גרמניה.
01/01/24
לקראת המפגש השלישי בסדרה "חרם, נידוי, הרחקה" אשר עסק בעגונות וחרמות: קריאה דו-קולית במקורות מגוונים, התראיינה ד"ר נועה ששר לערוץ דמוקרטTV, שם הסבירה כיצד ההלכה מקשה על העגונות של השבעה באוקטובר וכיצד מימי התנ"ך ועד היום, העגינות נותרה רלוונטית, כובלת נשים ואת זכויותיהן לחיות את חייהן בחופש מירבי.
28/12/23
במהלך חודש דצמבר אירח מכון ליאו בק ירושלים ערב לכבוד פרופ' משה צימרמן בהגיעו לגבורות, בנושא "התמודדות ישראלית עם ההיסטוריה הגרמנית". הייתה זו הזדמנות פז להוקיר את פועלו וללמוד עוד על מערכת היחסים בין ישראל וגרמניה, ועל מה אפשר ללמוד מהעבר. בעקבות האירוע התראיין צימרמן למוסף הארץ, בריאיון שעושה כבוד לעבודתו מרובת השנים.
19/12/23
במהלך חודש דצמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים ערב לכבוד ספרה של ד"ר דקל שי שחורי "גזעי עצים בשלג: ארבעה סופרים יהודים וינאיים". לקראת האירוע התראיינה שחורי לתכנית "מה שכרוך" של תאגיד השידור הציבורי. בראיון (החל מ-09:46) דיברה שחורי על ההשוואה בין ארבעת הסופרים הוינאים, שטפן צוויג ויוזף רות שכתבו גרמנית, גרשון שופמן ודוד פוגל שכתבו עברית.
29/11/23
בחודש נובמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים ערב לכבוד השקת הספר "בבתים זרים: פולנים ויהודים בשלזיה התחתית לאחר 1945" מאת ד"ר אנה הולצר-קוואלקו, עמיתת בתר-דוקטורט במכון. לקראת האירוע ובעקבות פרסום הספר התראיינה הולצר-קוואלקו לתכנית "מה שכרוך" של תאגיד השידור הציבורי. מוזמנים להקשיב, החל מדקה 07:50.
29/10/23
מה ההבדל בין חרם, נידוי והרחקה? איך החרם בא לידי ביטוי במסורת היהודית, וכמה המנהג רלוונטי לתקופתנו? בתכנית הרדיו "מה שכרוך" של מבקרי הספרות מיה סלע ויובל אביבי בכאן 11, פרופ' רחל אליאור לוקחת אותנו למסע בעקבות סדרת ההרצאות החדשה של המכון "חרם, נידוי, הרחקה: דת, תרבות, כלכלה ושפה" העוסקת בשאלות אלו ועוד. מוזמנים להקשיב, החל מדקה 19:20.

ראיון עם דוד ויצטום על ספרו החדש בדמוקרט TV

06/09/23
במהלך חודש ספטמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים אירוע חגיגי לכבוד השנה החדשה ולכבוד ספרו של דוד ויצטום, "קהילת תרבות על פי תהום: הקולטורבונד והעיתונות היהודית בגרמניה הנאצית 1941-1933". לקראת האירוע, התראיין דוד ויצטום לערוץ דמוקרטTV ופירט על ספרו.
06/07/23
בחודש יולי 2023 הציגה הכיראוגרפית והרקדנית נטע פולברמכר את יצירה "הארכיון" בבכורה עולמית במכון ליאו בק ירושלים. 'הארכיון' הוא מופע אימרסיבי תלוי קונטקסט ומרחב, בו הקהל הוזמן להיכנס לחללי הגן ולארכיון האמיתי של המכון, במופע בו שום דבר אינו בדיוק כפי שהוא נראה. נטע התראיינה לכאן11 בנוגע למופעי הבכורה. לשמיעת הראיון המלא (באנגלית, החל מדקה 34:32)

על התערוכה

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין