ספריית הספרים האבודים

יצירת קשר:

מנהלי הפרויקט

 • ד"ר אירנה אווה-בן-דוד (מכון ליאו בק ירושלים)
 • ד"ר ג'וזף קרונין (מכון ליאו בק לונדון)
 • יאקוב קרונק (אגודת ידידי המכון, ברלין)

אוצרת

בטינה פאראק

פרויקט של

במימון

חיפוש אחר ספרים יהודים שבזזו הנאצים

פרויקט Library of Lost Books מוקדש לאיתור אוסף הספרים האבוד של בית המדרש הגבוה למדעי היהדות בברלין. בספריית בית המדרש, שפעל בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה, הוחזקו 60,000 כותרים, בטרם בזזו אותם הנאצים ב-1942. מתוך כל הספרים האבודים, התגלו עד כה כ-5,000 באוספים שונים ברחבי העולם.

יוזמת המדע האזרחי הגדולה מסוגה אי-פעם

הפרויקט מהווה את היוזמה העולמית הראשונה לשיתוף הציבור באיתור האוצרות האבודים הללו. מכון ליאו בק, בתמיכת קרן "זכרון, אחריות ועתיד" (EVZ) ומשרד האוצר הגרמני (BMF), יצר פלטפורמה ייעודית למהלך זה. אתר Library of Lost Books כולל מאגר נתונים, מפה אינטראקטיבית ותערוכה מקוונת המציגה את ההסטוריה והמורשת של בית המדרש. בנוסף, תערוכה ניידת על הפרויקט תוצג במהלך 2023 ו-2024 בישראל, אירופה וארה"ב.

התחברו אלינו

אנו מזמינים אתכם לעיין באוסף הולך וגדל של פוסטים שנותנים מבט מבפנים על הפרויקט. הפוסטים הללו מתארים את אירוע ההשקה שלנו בברלין וכן חיפושים אחר ספרים ספציפיים. הם שופכים אור על השיטות המתקדמות שלנו ועל הסיפורים הייחודיים של הספרים המתגלים. הירשמו לניוזלטר שלנו כדי להתעדכן בהתפתחויות האחרונות.

יום השנה ה־25 להסכם "עקרונות וושינגטון" צוין באירוע רב רושם (זמין כעת לצפייה באינטרנט), שאירחו מכון ליאו בק בניו יורק ומוזאון ישיבה יוניברסיטי. את הנאום המרכזי באירוע נשא סטיוארט אייזנשטט, שגריר ארה"ב באיחוד האירופי דאז, מי שהיה אדריכל ההסכם שעיצב מחדש את תהליך השבתם של חפצי תרבות. 
קינגה בלוך משתפת בתובנות על ארגון "יום חיפושים" שיתקיים בקרוב במסגרת פרויקט "ספריית הספרים האבודים" בקולג' ליאו בק בלונדון. בעקבות ביקור באתר, היא מביאה את רשימה ממאמצי התכנון היסודיים שנועדו להבטיח לבלשי הספרים שלנו יום חיפושים מרתק.
יחזקאל בונד, מורה וחוקר יוחסין (גנאולוגיה), תורם ממומחיותו לזיהוי האנשים שתרמו ספרים לבית המדרש הגבוה למדעי היהדות בברלין. עבודתו שופכת אור על חיי הספרים בעבר ועל הרשתות האקדמיות והחברתיות שנטוו מסביב לבית המדרש. יחזקאל משתף בחוויותיו ובממצאיו, ותורם תובנות ועצות למתעניינים בעולם הגנאלוגיה.
הצטרפו לאסתר זיסקין ממכון ליאו בק ירושלים להצצה מרגשת מאחורי הקלעים של מחקר סימני המקור ועקבו אחר המסע של הספר מירושלים לברלין וחזרה לירושלים.
הכירו את אדלה שפרלינג – ספרנית בבית המדרש הגבוה למדעי היהדות, שמילאה תפקיד מרכזי באיתור ספרים בעבור קוראים בתקופה קריטית בהיסטוריה. המאמר הנוכחי בוחן את תפקידה בבית המדרש ואת אתגריו תחת משטר הדיכוי הנאצי.
ב-2021, עוד בטרם יזמנו את פרויקט "ספריית הספרים האבודים", התגלה ההסטוריון עמית לוי כבלש הספרים הראשון שלנו. באותו הזמן הוא עבד על הדוקטורט שלו בספריה הלאומית, וגילה ספר אבוד מספריית בית המדרש. הוא לא בזבז זמן, ומיהר לשתף את העולם בתגליתו באמצעות הטוויטר. שוחחנו איתו על חשיבות התגלית, וקיבלנו ממנו טיפים לבלשי ספרים עתידיים.
בלשי הספרים הצעירים של פאלקנזה, ברלין, 24 במספר, הגיעו לתגליות מרתקות בספריה הממלכתית של ברלין ב-5 בדצמבר, 2023. הם עיינו ביותר ממאה ספרים, ומצאו סימני מקור ייחודיים, כמו בול הקדשה מהתאחדות ארגוני הנוער היהודיים. רגינה דהנל מספריית ברלין מדווחת על הממצאים.
ההכנות לאירוע הפתיחה בלונדון כבר יצאו לדרך. כאן תוכלו לקרוא עוד על תערוכת המשך, סדנת שותפים ופעילויות נוספות לקראת הגעתה של LOLB לבריטניה.
ב-28 בנובמבר, 2023, הושקה LOLB בספריה הממלכתית של ברלין. עוד על אירוע הפתיחה, כאן.
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין