המלצת צפייה: צפו באירוע יום השנה ה־25 ל"עקרונות וושינגטון"

 

יום השנה ה־25 להסכם "עקרונות וושינגטון" צוין באירוע רב רושם (זמין כעת לצפייה באינטרנט), שאירחו מכון ליאו בק בניו יורק ומוזאון ישיבה יוניברסיטי. את הנאום המרכזי באירוע נשא סטיוארט אייזנשטט, שגריר ארה"ב באיחוד האירופי דאז, מי שהיה אדריכל ההסכם שעיצב מחדש את תהליך השבתם של חפצי תרבות. 

"עקרונות וושינגטון", שנקבעו בשנת 1999, קוראים למוסדות ציבור להשקיע משאבים וכוח אדם לטובת זיהוי יצירות אמנות וחפצי אמנות שהחרימו הנאצים ולטובת פרסום שלהם, באופן שיעודד את בעליהם בטרם המלחמה או את יורשיהם לתבוע את השבתם. הם קוראים ליצירת ארכיונים פתוחים ונגישים, לחיזוק חקר המוצאות (provenance research), ולהקמת ועדות ומנגנונים ליישוב מחלוקות בדרכים חלופיות כדי להסדיר סוגיות בעלות. מחברי ההסכם קורא למדינות העולם לאמץ את העקרונות הללו ולפתח מנגנונים משפטיים שיקדמו פתרונות צודקים והוגנים. "עקרונות וושינגטון" מציינים נקודת מפנה במחקר על חפצים שבזזו הנאצים ובתהליך השבתם, והם אלו שאפשרו את התהוותם של פרויקטים כמו "ספריית הספרים האבודים". 

השגריר אייזנשטט נזכר במילותיו של אחד מהעדים שהעיד בתקופה ההיא, שאמר: "עולם האמנות לעולם לא ישוב להיות כשהיה בכל הנוגע לביזת יצירות אומנות במלחמת העולם השנייה ובתקופת שלטון הנאצים. השד יצא סוף סוף מהבקבוק, ואף כוח נגדי, אף אדישות או שתיקה, יוכלו להחזירו לשם". מסקנה זו התבררה כנכונה. "עקרונות וושינגטון" הם שמנחים כיום את המאמצים העולמיים לעשיית צדק ולהשבת שׂכיות חמדה תרבותיות שבזזו הנאצים. 

על אף ההתמקדות שהושגה, כמה אתגרים נותרו בעינם. אייזנשטאט דיבר על הצורך הדחוף בשיפור הנתונים על מאמצי ההשבה, בשיפור מחקרי המוצאות, ובהשתדלות רבה יותר הן מצד המוסדות והן מצד האספנים הפרטיים שמחזיקים בחפצים. סוגיות אלו מלמדות שנדרשת מסירות מתמשכת מכל המעורבים כדי לעמוד בהתחייבויות שקיבלו על עצמם מנסחי עקרונות וושינגטון. 

האירוע כלל גם דיון בהשתתפות קארן הייליג מוועידת התביעות וד"ר פליקס קליין, נציב הממשלה הגרמנית הפדראלית לעניין החיים היהודיים בגרמניה, בהנחיית גבריאל גולדשטיין ממוזאון ישיבה יוניברסיטי. מושב זה העלה מגוון תובנות על המסע המתמשך להשבת הרכוש האבוד ועל התפקיד הקריטי של "עקרונות וושינגטון" במסע זה. 

אנו ממליצים בחום על הצפייה בהקלטת האירוע לכל מי שמתעניין בחקר המוצאות ובהשבת חפצי תרבות. לא זו בלבד שהאירוע מספק סקירה היסטורית על השפעת "עקרונות וושינגטון" במהלך 25 השנים האחרונות, אלא הוא גם קורא לפעולה – למחויבות מתמשכת לתיקון עוולות העבר. 

לצפייה:  

https://www.lbi.org/events/washington-principles/

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין