ספריית הספרים האבודים: מה קורה בלונדון? – מאחורי הקלעים 1

סדנת השותפים שלנו בספריית וינר לחקר השואה בלונדון, שהתקיימה בדצמבר 2023, חיברה לראשונה בין בתי ספר ומוסדות שגילו עניין בהשתתפות בימי חיפוש או באירוחם, במסגרת פרויקט "ספריית הספרים האבודים". בעקבות הסדנה, יצאו לדרך ההכנות להגעת הפרויקט לבריטניה. עקב המגוון העשיר של הארגונים והאוספים שיכולים היו להחזיק ספרים בבית המדרש הגבוה למדעי היהדות בברלין – ארכיונים, מוזיאונים וספריות אקדמיות – ביקורי המדענים-האזרחים מחייבים תשומת לב לנסיבות הספציפיות שבאתרי החיפוש. ימי החיפוש הראשונים באתרים מרכזיים בבריטניה יתנהלו תוך מעקב צמוד של קינגה בלוך מצוות "ספריית הספרים האבודים" כדי להפיק את הלקחים מיישום הגישה החדשנית שלנו, שניתן לכנותה "מעבדה חיה". היום, ברצוננו להזמין את חברינו להציץ לראשונה אל מאחורי הקלעים, ולהתרשם מתהליך התכנון של האירועים הייחודיים הצפויים בקרוב. 

סיפורנו מתחיל ביום בהיר ורענן בחממה שטופת השמש של Stephens House and Gardens בתחילת פברואר 2024. לא רחוק מ-East End Road ברובע פינצ'לי, בבית אחוזה מיועד לשימור, שוכן קולג' ליאו בק, אחד מהארגונים השותפים שלנו בבריטניה. מדובר בבית מדרש פרוגרסיבי לרבנים ובמרכז לחינוך יהודי שנוסד ב-1956 ביוזמת הרב ד"ר ורנר ואן דר ציל (1902-1984), פליט יהודי שנמלט מגרמניה לבריטניה ב-1938. מבחינות רבות, ניתן לראות בקולג' את היורשת של בית המדרש הגבוה למדעי היהדות בברלין: לדור הראשון של מרציה היתה זיקה חזקה לבית המדרש הישן ובמשך קרוב לחמישים שנה, היה זה הסמינר הלא-אורתודוקסי היחיד לרבנים באירופה. 

באחוזה המרשימה הזו, מקום ייחודי להגות וללמידה, אנו פוגשים את קאסי סחר, הספרנית הנהדרת של הקולג' מקדישה מזמנה לתכנון ואירוח יום חיפוש מיוחד בשיתוף "ספריית הספרים האבודים". המפגש הראשון שלנו נועד לסיור בשטח ואיתור פריטים באוסף שעשויים לעניין את בלשינו. 

בדרך למכללת ליאו בק – Stephens House and Gardens
בדרך למכללת ליאו בק – Stephens House and Gardens

מכיוון שהפכתי לבלשית ספרים בכל רמ"ח אבריי מאז שהצטרפתי לצוות הפרויקט, לא יכולתי להתאפק, ובדרכי אל משרדה של קאסי, כשחלפתי על פני מדפי הספריה במכללה, נעצרתי מעת לעת כדי לשלוף ספר ולהביט בו מקרוב. אני בטוחה שרוב מי שעוברים שם מגיעים מהר יותר… לבי החסיר פעימה כשקאסי חשפה "כמה" ספרים שהכינה לקראת הביקור. על שולחן גדול נחו כמאתיים כרכים במגוון צורות וגדלים, ממתינים לבדיקת סימני מקור שטרם קוטלגו. 

עדים אלמים הממתינים לבואם של בלשי הספרים
עדים אלמים הממתינים לבואם של בלשי הספרים

חזיתי במראה המוכר של הסימניות של ג'ני ויילד, שהציצו מבין העמודים של כמה ספרים דקים, והחותמות הרבות מימיו הראשונים של בית המדרש, שהמתינו בסבלנות מתחת לכריכות האוצר הזה, המחכה להתגלות. עד מהרה נתקלתי בספר שהתגאה ב"אקס ליבריס" המעוטר לעילא המעיד על תרומה לבית המדרש – במקרה זה מדובר במו"ל הברלינאי של עיתון המתעמלים היהודים בגרמניה (Jüdischen Turnerzeitung), שתרם לבית המדרש ספר על ספורט. 

תחייתם הגופנית של היהודים", ברלין 1909
תחייתם הגופנית של היהודים", ברלין 1909

כבר ממבט ראשון על הספרים שבחרה קאסי, ברור היה שלבלשינו מצפה כאן עבודה רבה. בעוד שנוכחותו של בית המדרש היתה גלויה לעין עוד בטרם עשינו את דרכינו לאגף הספרים הנדירים שהסתתר במרתף יין לשעבר, מאחורי דלת כבדה, ציפו לנו עוד הפתעות רבות. כאן שלפה קאסי את הגדת הרלינגן המפורסמת, שכתב ואייר אהרן בן בנימין זאב, או אהרן שרייבר מגטוויטש, שיצאה לאור בפרסבורג (ברטיסלאבה) בשנת ת"ץ (1729-1730). ספר יפהפה ופופולארי זה, נקשר עם אחד ממבצעי החילוץ המורכבים והדרמטיים ביותר מספריית בית המדרש. הוא היה אחד מהספרים שהבריח אלכסנדר גוטמן מגרמניה לארה"ב ב-1940. תוכלו לקרוא עוד על המבצע המדהים הזה כאן. שכיית החמדה הזו הושאלה למכללת ליאו בק לצמיתות על ידי ה-Judaica Conservancy Foundation.

אחרי שראיתי את הכרך השברירי הזה על עיטוריו המופלאים, כבר חשבתי שקאסי לא תוכל להפתיע אותי. אבל התבדיתי. כשנכנסנו לחדר הקריאה השני, ראיתי אלבום תמונות מרשים משנת 1904, מעוטר בתבליט מתכת של פסל אישה, המחזיקה עטרת דפנה שנחה על כר. האלבום הוקדש לרב פרופ' מאיבאום, מרצה בבית המדרש, והכיל עשרות תמונות עם מסרים מתלמידיו בעבר ובהווה. כשפתחתי את הכריכה העבה של פריט יקר ערך זה, ראיתי תמונות של איסמר אלבוגן הצעיר, ודמויות מוכרות אחרות כמו ליאו בק בעצמו. לא יכולתי שלא לתהות אילו עוד שרידים מרתקים של בית המדרש ממתינים להיחשף בספריה המדהימה של מכללת ליאו בק. 

אלבום שהוקדש לרב פרופ' מאיבאום על ידי תלמידיו בעבר ובהווה, ברלין, 29.4.1904
אלבום שהוקדש לרב פרופ' מאיבאום על ידי תלמידיו בעבר ובהווה, ברלין, 29.4.1904

הסקירה המרשימה שהכינה לי קאסי סחר באוסף מכללת ליאו בק היא דוגמא מובהקת לחשיבות האדירה של תמיכת שותפינו בחיפוש העולמי במסגרת פרויקט "ספריית הספרים האבודים". בכמה מקרים, מומחה שנמצא במקום יכול לסייע בזיהוי ספרים שיש לבדוק עוד לפני שבלשי הספרים יגיעו לאתר. מכל מקום, תמיכתם של ספרנים מקצועיים היא, כמו תמיד, אחד מסודות ההצלחה של כל מחקר באוסף ספרים. 

תכנון יום פעילות

הצעדים הראשונים שננקטו במכללת ליאו בק כהכנה ליום החיפוש שלנו מעלים כמה שאלות מעשיות שנוגעות לכל אירועינו הבאים: מה צריך להכין לקראת ביקור מוצלח של מדענים-אזרחים צעירים באתר חיפוש מבטיח? כיצד עלינו לארגן את בדיקת הרמזים באתר? מה צריך להיות מוכן מראש כדי שבלשי הספרים שלנו יתעדו ביעילות את הסודות שיחשפו על מפת "ספריית הספרים האבודים". ביתר פירוט, ולצורך תכנון יום החיפוש שלנו במכללה, וימי החיפושים הבאים שלנו, מומלץ להתייחס לסוגיות הבאות:

מוסדות שותפים

 1. האם יש מאגר מוגדר מראש של ספרים שיהיה עלינו לבדוק? לחילופין, האם על בלשינו לחפש בקטלוג ולהזמין פריטים לפני בואם?
 2. כמה ימים לפני יום החיפוש צריכים שותפינו לקבל את רשימת הספרים שאנו מבקשים לבדוק את סימני המקור שלהם? האם ניתן להזמין את הספרים שאנחנו רוצים לבדוק דרך OPAC או מנוע החיפוש של המוסד?
 3. האם בלשי הספרים שלנו צריכים להירשם באתר כדי להוציא ספרים לחדר הקריאה? ואם כן, כמה זמן נדרש כדי לקבל גישה?
 4. האם יש מגבלה כלשהי על מספר הספרים שיכולים הבלשים לבדוק?
 5. היכן יתקיים החיפוש? כמה אנשים מוכן המקום לארח?
 6. אילו פריטים צריך לארגן מראש כדי להבטיח שהספרים יזכו ליחס נאות (כריות/עריסות ספרים)?
 7. האם יש Wi-Fi בספריה? האם יש בה מחשבים שהבלשים יוכלו להשתמש בהם במקרים של קשיי קליטה?
 8. האם צריך תמיכה באירוח יום חיפוש?
 9. האם הארגון השותף ירצה להזמין בתי ספר כלשהם ליום חיפוש?

בתי ספר

 1. כהכנה ליום החיפוש, על התלמידים ללמוד על תולדות בית המדרש דרך התערוכה המקוונת שלנו ב- www.libraryoflostbooks.com
 2. עליהם גם להתכונן למחקר מקורות בשטח בעזרת ההנחיות שלנו, הזמינות כאן.
 3. אם יתאפשר, ובהתאם לזמינות, כדאי שצוות "ספריית הספרים האבודים" ו/או הארגון השותף יקיימו ביקור מקדים כדי להכין את יום החיפוש בבית הספר (פורמט: יום פרויקט). 
 4. אם יתאפשר, ובהתאם לאתר החיפוש, כדאי לזהות ולהזמין ספרים לבדיקה מראש. 
 5. יש לערוך לתלמידים היכרות את ממשק המשתמש של מסד הנתונים ולבקש מהם לבדוק אם הטופס שבאתר libraryoflostbooks.com עובד בסמרטפונים שלהם, כך שיוכלו לתעד את ממצאיהם בשטח ללא קושי. 

עקבו אחרינו!

נעדכן אתכם בכל ההכנות במגוון אתרי השותפים שלנו בבריטניה, כאן, במהדורה הבאה של הידיעון.

רוצים להצטרף?

אנחנו מחפשים בתי ספר ומוסדות בבריטניה שירצו להצטרף לקהילה ההולכת ומתרחבת של בלשי ספרים. אם את/ה מורה, מרצה, ספרן/ית או ארכיבר/ית, ואם את/ה מעוניין/ת להשתתף בפרויקט שלנו, את/ה מוזמן/ת ליצור איתי קשר ב- k.bloch@leobaeck.co.uk ולבקר באתר ספריית הספרים האבודים לקבלת מידע נוסף. 

אנו מודים מקרב לב לקאסי סחר (מכללת ליאו בק) על הזמן והמחשבה שהקדישה לנו.

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין