עלילות בלשי הספרים: יום פעילות בספריה הממלכתית ובתיכון ליזה-מייטנר, פאלקנזה, ברלין

לאחר מפגש הכנה אינפורמטיבי ובמהלך יום עבודה פורה נבדקו מעל מאה ספרים. עשרים-וארבעה תלמידים מהתיכון ע"ש ליזה מייטנר, פאלקנזה, ברלין, התוודעו לפרויקט ההנצחה "ספריית הספרים האבודים" במשך יומיים רצופים. הם למדו על ספרית בית המדרש הגבוה למדעי היהדו,ועל ביזתה ב-1942. הם דנו במשמעות אבדנו של האוצר, יצאו לחיפוש ספרים באופן עצמאי ולמדו כיצד לחפש כותרים בקטלוג המקוון של ספריה מדעית גדולה. בעזרת המיומנויות החדשות שרכשו, הם בחרו ספרים מרשימת כותרים של בית המדרש שעודם חסרים כיום, והזמינו אותם לחדר הקריאה.
בעזרת יומני הבילוש הייעודיים שלנו ועפרונות ורודים, הם סקרו את הכותרים בצורה עצמאית. לצד עקבות תמימים רבים ששבו והתגלו – כמו בולים ומספרי קטלוג של הספריה המלכותית של ברלין (קודמתה של הספריה הנוכחית), הם מצאו גם עקבות מסקרנים שלא היו ידועים עד כה. בלשי הספרים הצעירים גם זיהו פריטים נוספים להמשך בדיקה. כך למשל, החתימה Wilcken יוחסה לאולריך וילקן (1862-1944), פפירולוג והסטוריון של העת העתיקה שתחומי העניין שלו אכן תאמו לתכני הספר שנבדק. בשכבה מעל או מתחת להשחרה, הם מצאו בולים של ספריית לותרהיים, שהוקמה בקניגסברג ב-1917, ונסגרה על ידי הגסטאפו ב-1938.
בספר שכותרתו "תולדות היהודים וספרותם", התגלה על עמוד הכותרת בול שעד כה לא נודע ולא תועד כלל, עם הכיתוב: "מוקדש על ידי התאחדות ארגוני הנוער היהודיים בגרמניה" (ר' כאן). הבול אינו מתייחס לספריית בית המדרש, אלא להתאחדות שנוסדה ב-1909, שאיגדה התאחדויות מחוזיות ואזוריות בכל רחבי גרמניה בשנות ה-20 וה-30 המוקדמות, פרסמה בטאון משלה, וקיימה כנסים שנתיים. קורותיה נשכחו מלב, לאחר שנמחקו במתכוון מדפי ההסטוריה.
בין יתר התגליות, תגלית מפתיעה זו ממחישה עד כמה פרויקט "ספריית הספרים האבודים" מעורר עניין ותורם הן לבלשי הספרים, הן לספריות המארחות אותם, והן לחברה בכלל. דברים שנשכחו עולים מן האוב, ארגונים ובני אדם שנרדפו על ידי הנאצים שבים ומתגלים. בני נוער מגלים (מחדש) את ערכם של ספרים וספריות, מקבלים על עצמם אחריות, וכותבים את ההסטוריה של עצמם מתוך מודעות למה שהתרחש בשנות הרייך השלישי.

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין