פרק חדש: חשיפת LOLB

ב-28 בנובמבר, נחנכה בברלין התערוכה "ספריית הספרים האבודים". זהו מיזם שיתופי שמובילים מכון ליאו בק ירושלים, מכון ליאו בק לונדון, ואגודת ידידי מכון ליאו בק במטרה לשפוך אור על הסיפורים שמאחורי הספרים שנבזזו בתקופת השואה. הודות לתמיכת ספריית המדינה של ברלין, מצא פרויקט וירטואלי זה משכן זמני בעיר.

בערב האירוע, מנכ"לית מכון ליאו בק ירושלים ד"ר אירנה אווה-בן-דוד הציגה את הפרויקט. האוצרת בטינה פאראק הדריכה סיור וירטואלי, וגוללה כמה מהסיפורים וההקשרים ההסטוריים של "ספריית הספרים האבודים". לכך הצטרף דיון בהנחיית מנכ"לית מכון ליאו בק לונדון, קינגה בלוך ובשיתוף ד"ר אנדריאה דספוט ופרופ' טוביאס אברכט-הרטמן, על אודות טבעה המתפתח של ההנצחה והאתגרים שלפתחם של מיזמים חינוכיים. בנוסף לכך, שמעון שטיין, יו"ר אגודת ידידי מכון ליאו בק ולשעבר שגריר ישראל בגרמניה, תרם מנקודת מבטו על הרלוונטיות ההיסטורית של בית המדרש הגבוה למדעי היהדות בברלין (Hochschule). מנכ"ל ספריית המדינה של ברלין, פרופ' אכים בּוֹנטֶה, בירך על המיזם, והטעים את חשיבות המחקר על מקורות ספרים ואת הפוטנציאל של גישות מתודולוגיות חדשות כמו מיקור המונים.

בסיום האירוע נערכה קבלת פנים ומשתתפיה חלקו בתובנות וחוויות על חינוך להסטוריה, מחקר מקורות ומורשת תרבותית.

בעתיד הקרוב, צפויה "ספריית הספרים האבודים" להרחיב את מעגלי השפעתה בברלין באמצעות סדרה של "ימי חיפוש ספרים". אירועים אלה, המאורגנים בשיתוף עם מוסדות, ספריות, מוזיאונים ובתי ספר שונים בברלין, נועדו לערב את הקהילה בחיפוש אחר הספרים שנבזזו. בהזדמנות זו אנו שמחים להכיר תודה לשותפינו על תמיכתם המשמעותית: הספרייה המרכזית והאזורית של ברלין, הספרייה האוניברסיטאית של האוניברסיטה החופשית של ברלין, המוזיאון היהודי בברלין, הקהילה היהודית של ברלין, בית הכנסת החדש בברלין, בית הספר ע"ש פאולה פירסט, ובית הספר ע"ש ליזה מייטנר, פאלקנזה.

המיזם במימון קרן זכרון אחריות ועתיד (EVZ) ומשרד האוצר הגרמני (BMF), כחלק מהאג'נדה החינוכית "עוולות הנציונל-סוציאליזם".

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין