מכון ליאו בק מברך את פרופ' גלילי שחר על מינויו כיושב ראש המכון

חברות וחברים יקרים, עמיתות ועמיתים נכבדים,

אני מקווה כי איגרת זו מוצאת אתכן/ם בטוב. זו תקופה מיוחדת, יוצאת דופן, שאת אחריתה אין אנו יודעים עדיין, אך את מקצת תוצאותיה, את הסגר, הבידוד, החרדות ואי-הוודאות בכוחנו לראות ולשער. בזמנים אלה אנו שואלים רווחה בחוגי במשפחה, בחברויות, וגם בלימודים. אנו חשים היום בחומר השביר ממנו עשויים החיים, אך גם בשפע וברכה. המסורות שלנו מציעות לנו משען לימים אלה, רעיון בדבר אנושיות, עליה כתב גם סעדי, המשורר הפרסי בן העיר שירז, בספרו "הגולסתן" (גן הפרחים). זכורות לנו החרוזות פרי עטו:

בְּנֵי אָדָם כְּאֵבָרִים, עֲרֵבִים אִישׁ לְרֵעֵהוּ / בִּבְרִיאָתָם כִּי מִמַּקּוֹר אֶחָד נִבְרָאוּ

כְּשֶׁגּוֹרָל הָאֶחָד לַכְּאֵבִים / מְּנוּחָה לֹא תִּהְיֶה לַאֲחֵרִים

וּדְאָגָה אִם אֵין בְּךָ, וְלֹא אַהֲבָה לַחֲבֵרְךָ / אֵיךְ תִּקָּרֵא, הָאֵין אָדָם שִׁמְךָ?

החזון ההומניסטי בעולמה של התרבות המוסלמית, עולם ה"אדב", עמד מאות שנים מאוחר יותר לנגד עיניהם של הוגים ומשוררים, ובהם גרמנים כגון הרדר, גתה וריקרט, אם למנות מקצתם, שפרשו את שירתם של סעדי וחאפז, עומר ח'יאם ורומי, כמבשרת על הרוח החופשית. לעולם זה, עולם ה-Bildung, נמנו גם יהודים-גרמנים, נאמנים למורשתו גם בזמנים אפלים. מסורת זו, בעלת משקעים עמוקים של ספק ותוגה, החזיקה גם במשלב קיצוני של תקווה, זיכרונות לגלות, הגירה ושיבה אל הבית. מסורת זו היא גם מנת חלקנו.

מכון לאו בק בירושלים עומד היום בפני אתגרים ואפשרויות חדשות, ומבטיח להמשיך ולקיים את העיקר, בפעילויות מחקר ואירועים הפתוחים לקהל המשכיל, ולשתף אתכן/ם בחזון ללימודים בתחומי ההיסטוריה והתרבות היהודית-גרמנית.

באיגרת זו ברצוני גם לומר את תודתי על שנבחרתי לשמש יושב ראש חדש למכון לאו בק בירושלים. זהו כבוד רב ועונג לשמש במכון מיוחד זה ולהימנות על חבריו. אנו אסירי תודה לפרופ' שמואל פיינר על תרומתו הגדולה למכון בעת ששימש, מאז שנת 2007, כיו"ר ההנהלה. אנו מאחלים לו כל טוב ודרך צלחה. תודה מיוחדת ומילות הערכה אנו שולחים גם לחברי ולחברות ההנהלה לשעבר, פרופ' סטיבן אשהיים, פרופ' דבורה הברפלד, פרופ' יפעת וייס, פרופ' דן לאור ופרופ' דב קולקה, על תרומתם החשובה למכון במרוצת השנים האחרונות.

אנו מאחלים לכן/ם בריאות טובה ורווחה, בברכת חג שמח,

שלכן/ם,
גלילי שחר
פרופסור לספרות השוואתית ולימודים גרמניים, ראש בית הספר למדעי התרבות, אוניברסיטת תל אביב
יו"ר, מכון לאו בק בירושלים

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין