קטגוריות עיתונות: שונות

ראיון עם נטע פולבמכר בכאן11

בחודש יולי 2023 הציגה הכיראוגרפית והרקדנית נטע פולברמכר את יצירה "הארכיון" בבכורה עולמית במכון ליאו בק ירושלים. 'הארכיון' הוא מופע אימרסיבי תלוי קונטקסט ומרחב, בו הקהל הוזמן להיכנס לחללי הגן ולארכיון האמיתי של המכון, במופע בו שום דבר אינו בדיוק כפי שהוא נראה. נטע התראיינה לכאן11 בנוגע למופעי הבכורה. לשמיעת הראיון המלא (באנגלית, החל מדקה 34:32)

ראיון של ד"ר דקל שי שחורי על ספרה החדש "גזעי עצים בשלג" לתכנית "מה שכרוך"

במהלך חודש דצמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים ערב לכבוד ספרה של ד"ר דקל שי שחורי "גזעי עצים בשלג: ארבעה סופרים יהודים וינאיים". לקראת האירוע התראיינה שחורי לתכנית "מה שכרוך" של תאגיד השידור הציבורי. בראיון (החל מ-09:46) דיברה שחורי על ההשוואה בין ארבעת הסופרים הוינאים, שטפן צוויג ויוזף רות שכתבו גרמנית, גרשון שופמן ודוד פוגל שכתבו עברית.

כתבה על פרופ' משה צימרמן למוסף עיתון "הארץ"

במהלך חודש דצמבר אירח מכון ליאו בק ירושלים ערב לכבוד פרופ' משה צימרמן בהגיעו לגבורות, בנושא "התמודדות ישראלית עם ההיסטוריה הגרמנית". הייתה זו הזדמנות פז להוקיר את פועלו וללמוד עוד על מערכת היחסים בין ישראל וגרמניה, ועל מה אפשר ללמוד מהעבר. בעקבות האירוע התראיין צימרמן למוסף הארץ, בריאיון שעושה כבוד לעבודתו מרובת השנים.

ראיון של ד"ר נועה ששר לדמוקרט TV

לקראת המפגש השלישי בסדרה "חרם, נידוי, הרחקה" אשר עסק בעגונות וחרמות: קריאה דו-קולית במקורות מגוונים, התראיינה ד"ר נועה ששר לערוץ דמוקרטTV, שם הסבירה כיצד ההלכה מקשה על העגונות של השבעה באוקטובר וכיצד מימי התנ"ך ועד היום, העגינות נותרה רלוונטית, כובלת נשים ואת זכויותיהן לחיות את חייהן בחופש מירבי.

כתבתו של דוד ויצטום על הקולטורבונד לאתר ynet

במהלך חודש ספטמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים אירוע חגיגי לכבוד השנה החדשה ולכבוד ספרו של דוד ויצטום, "קהילת תרבות על פי תהום: הקולטורבונד והעיתונות היהודית בגרמניה הנאצית 1941-1933". לאחר שבשנת 2023 ציינו 90 שנה לקולטורבונד, פירסם ויצטום באתר Ynet כתבה הסוקרת את מפעלם התרבותי השנוי במחלוקת וחזונם לייצר שינוי מהותי בקהילה המגוונת והמורכבת של יהודי גרמניה.

כתבה של פרופ' שמואל פיינר בעיתון הארץ

במהלך חודש ינואר אירח מכון ליאו בק ירושלים ביוזמת החברה ההיסטורית הישראלית דיון בנושא "אנטישמיות ישנה/חדשה? בין עבר להווה". האירוע התקיים בעקבות שאלות הזמן הבוערות ולרגל הופעת המהדורה האנגלית של הקובץ אנטישמיות: "בין מושג היסטורי לשיח ציבורי" (Antisemitism and the Politics of History).
בעקבות האירוע פירסם פרופ' שמואל פיינר, אשר הנחה את הדיון, מאמר בעיתון הארץ המתבסס על הדברים אותם נשא באירוע. במאמר זה הוא מציע לעמוד על משמעות המפנה ההיסטורי של אירועי ה–7 באוקטובר ולנסות להציע מונחים, נקודות מבט ובעיקר הקשרים מתוך ניסיון ראשוני להבין את המתרחש מנקודת המבט של חוקרי העבר.

ראיון של פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי לכאן רשת ב'

בחודש ינואר 2024 התקיים המפגש הראשון בסדרת המפגשים "עבודת אבל", שני מפגשים על זיכרון, הנצחה והתמודדות עם טראומה. במפגש הראשון נפגשו פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי וד"ר גלי דרוקר בר-עם לשיחה בנושא " כיצד נשארים בזיכרון? על הנצחה בעבר ובהווה", בהנחיית ד"ר איה אלידע. פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי התראיינה לכאן רשת ב' לקראת האירוע, שם הציגה את דילמות ההנצחה של השבעה באוקטובר: כיצד יש להנציח מוות באזור חפץ חיים? איך קמים ביום שאחרי תוך מתן כבוד לאירוע והכרה בכאב, ועם ניסיון לקיים חיים אחר כך? מוזמנים להאזין (החל מ-11:12:28)

כתבה על אוסף רפפורט במקומון "זמן קיבוץ"

בשנת 2022 תרמו בני משפחת רפפורט לארכיון מכון ליאו בק ירושלים את ארכיון הוריהם אליהו ושרה, ממייסדי קיבוץ אלפא. ארכיון זה כולל עשרות מסמכים בכתב יד ובמכונת כתיבה, טיוטות, יומנים, תעודות ותמונות מתקופות שונות בחיי השניים, אשר שניהם נחשבו לדמויות בולטות בעולמות הרוח והמדעים בקהילה היהודית באוסטריה בתחילת המאה ה-20 ובראשית תקופת היישוב היהודי בישראל. בשנה האחרונה עבדו צוות הארכיון והמתנדבים שלנו מגרמניה ואוסטריה, במיון, סידור וקטלוג החומרים. לאחר שייסרק האוסף במלואו הוא יועמד לרשות הציבור הרחב. מוזמנים לקרוא את הידיעה בעיתון "זמן קיבוץ".

ראיון של ד"ר אנה הולצר-קוואלקו לתכנית "מה שכרוך"

בחודש נובמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים ערב לכבוד השקת הספר "בבתים זרים: פולנים ויהודים בשלזיה התחתית לאחר 1945" מאת ד"ר אנה הולצר-קוואלקו, עמיתת בתר-דוקטורט במכון. לקראת האירוע ובעקבות פרסום הספר התראיינה הולצר-קוואלקו לתכנית "מה שכרוך" של תאגיד השידור הציבורי. מוזמנים להקשיב, החל מדקה 07:50.

ראיון עם דוד ויצטום על ספרו החדש בדמוקרט TV

במהלך חודש ספטמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים אירוע חגיגי לכבוד השנה החדשה ולכבוד ספרו של דוד ויצטום, "קהילת תרבות על פי תהום: הקולטורבונד והעיתונות היהודית בגרמניה הנאצית 1941-1933". לקראת האירוע, התראיין דוד ויצטום לערוץ דמוקרטTV ופירט על ספרו.

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין