עיתונות

01/02/24
בשנת 2022 תרמו בני משפחת רפפורט לארכיון מכון ליאו בק ירושלים את ארכיון הוריהם אליהו ושרה, ממייסדי קיבוץ אלפא. ארכיון זה כולל עשרות מסמכים בכתב יד ובמכונת כתיבה, טיוטות, יומנים, תעודות ותמונות מתקופות שונות בחיי השניים, אשר שניהם נחשבו לדמויות בולטות בעולמות הרוח והמדעים בקהילה היהודית באוסטריה בתחילת המאה ה-20 ובראשית תקופת היישוב היהודי בישראל. בשנה האחרונה עבדו צוות הארכיון והמתנדבים שלנו מגרמניה ואוסטריה, במיון, סידור וקטלוג החומרים. לאחר שייסרק האוסף במלואו הוא יועמד לרשות הציבור הרחב. מוזמנים לקרוא את הידיעה בעיתון "זמן קיבוץ".
28/01/24
בחודש ינואר 2024 התקיים המפגש הראשון בסדרת המפגשים "עבודת אבל", שני מפגשים על זיכרון, הנצחה והתמודדות עם טראומה. במפגש הראשון נפגשו פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי וד"ר גלי דרוקר בר-עם לשיחה בנושא " כיצד נשארים בזיכרון? על הנצחה בעבר ובהווה", בהנחיית ד"ר איה אלידע. פרופ' ורד ויניצקי-סרוסי התראיינה לכאן רשת ב' לקראת האירוע, שם הציגה את דילמות ההנצחה של השבעה באוקטובר: כיצד יש להנציח מוות באזור חפץ חיים? איך קמים ביום שאחרי תוך מתן כבוד לאירוע והכרה בכאב, ועם ניסיון לקיים חיים אחר כך? מוזמנים להאזין (החל מ-11:12:28)
25/01/24
במהלך חודש ינואר אירח מכון ליאו בק ירושלים ביוזמת החברה ההיסטורית הישראלית דיון בנושא "אנטישמיות ישנה/חדשה? בין עבר להווה". האירוע התקיים בעקבות שאלות הזמן הבוערות ולרגל הופעת המהדורה האנגלית של הקובץ אנטישמיות: "בין מושג היסטורי לשיח ציבורי" (Antisemitism and the Politics of History). בעקבות האירוע פירסם פרופ' שמואל פיינר, אשר הנחה את הדיון, מאמר בעיתון הארץ המתבסס על הדברים אותם נשא באירוע. במאמר זה הוא מציע לעמוד על משמעות המפנה ההיסטורי של אירועי ה–7 באוקטובר ולנסות להציע מונחים, נקודות מבט ובעיקר הקשרים מתוך ניסיון ראשוני להבין את המתרחש מנקודת המבט של חוקרי העבר.
08/01/24
במהלך חודש ספטמבר 2023, התקיים במכון ליאו בק ירושלים אירוע חגיגי לכבוד השנה החדשה ולכבוד ספרו של דוד ויצטום, "קהילת תרבות על פי תהום: הקולטורבונד והעיתונות היהודית בגרמניה הנאצית 1941-1933". לאחר שבשנת 2023 ציינו 90 שנה לקולטורבונד, פירסם ויצטום באתר Ynet כתבה הסוקרת את מפעלם התרבותי השנוי במחלוקת וחזונם לייצר שינוי מהותי בקהילה המגוונת והמורכבת של יהודי גרמניה.
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין