קבוצת מחקר

בין שפות יהודיות: ספרות, הגות והיסטוריה

על הקבוצה

לידתה של קבוצת מחקר זו בתחום המחשבה והמחקר המתפתח של דו-השיח "גרמנית-עברית" והיא מבקשת לצעוד מעבר לנקודת מוצא זו ולהרחיבה לשפות ונקודות מפגש היסטוריות, ספרותיות ותרבותיות נוספות. במרכז הדיון יעמדו שאלות של דו-לשוניות, מפגש תרבותי ותרגום המתרחשות בטקסטים שנכתבו בשפות יהודיות באשר הן- ממזרח ומערב. נדון ביחסי גומלין בין שפות שונות המתרחשים בתוך טקסטים ספרותיים, אך לא רק בנקודות מפגש הישירים והגלויים כי אם גם במפגשי השפות שאינם נראים לעין אך נוכחים בעקיפין במבנים התחביריים, אופני המחשבה, ההיסטוריה הלשונית ובמיני הזרמים התת  קרקעים של הטקסט הספרותי.

שדה המחקר של השיח ה"עברית-גרמנית" צמח בהשפעת תחומים כמו רב תרבותיות ופוסט קולוניאליזים, ולאור המפנה במחשבת התרגום, אשר השפיע רבות על הלימודים הגרמניים-יהודיים בשנות התשעים. במסגרת ההתמקדות ההולכת וגוברת ברב-לשוניות בשדה המחשבה של לימודי התרבות והלימודים הגרמניים, הוקדשה תשומת לב רבה לכותבים דו-לשוניים ולטקסטים רב-לשוניים שנכתבו על ידם בגרמנית ובעברית ויצרו טקסטים "מקבילים" אשר מהווה מקור פורה למחקר משווה. לעומת זאת, קריאתם של טקסטים רב לשוניים במחקר ה"גרמנית-עברית" מתמקדת לרוב בהופעתן של מילים, משפטים ומושגים בעברית מתוך טקסטים הכתובים בגרמנית. מחקרים אלו פורסמו לרוב באנגלית, והם מהווים חלק משיח רחב יותר על היסטוריה תרבותית יהודית-גרמנית. מעט פרסומים, לעומת זאת, מתייחסים למילים בגרמנית המופיעות בטקסטים עבריים או להשפעות שונות, פחות בולטות לעין, של שתי השפות אחת על השניה, ולמעורבותן התכופה של שפות נוספות במפגש זה.

ברצוננו להעמיק את המחקר במקף(-), כלומר בנקודת המפגש, הקרע וקווי התפר, שבין השפות ולהרחיבו מעבר לעיסוק בגרמנית והעברית. אנו מעוניינים לבחון את המקף באשר הוא, בתוך עולם הספרותיות היהודיות, לא בהכרח כמחבר בין שני גורמים בלבד אלא כמסמן של יחסים מורכבים בין לשונות ותרבויות ומעבר לגבולות שביניהן.

לקבוצת המחקר מוזמנות ומוזמנים גם חוקרות וחוקרים המתעניינים גם בשפות "שלישיות" (ערבית, פרסית, צרפתית, ספרדית, לאדינו, יידיש, פולנית, רוסית וכו') הלוקחים חלק במפגש זה כדי לדון בנושא בהקשר השוואתי רחב יריעה המכיל מגוון פרספקטיבות ודיסציפלינות כגון ספרות משווה, בלשנות, פילוסופיה של השפה והיסטוריה תרבותית.

קבוצת המחקר צפויה להיפגש בתדירות של פעם אחת בחודש במשך שנת הלימודים 2020-2021 והיא פתוחה לדוקטורנטים/ות ופוסט-דוקטורנטים/ות מישראל ומחוצה לה שמעוניינים/ות להשתתף בשיחה זו. המפגשים יהיו מקוונים ויתקיימו בימי רביעי בשעה 20:00 שעון ישראל.

 

קרא יותר
ראשי הקבוצה
ד"ר יאן קינה

ד"ר יאן קינה הוא חוקר נלווה במרכז מינרבה על שם פרנץ רוזנצווייג באוניברסיטה העברית בירושלים. את הדוקטורט כתב באוניברסיטה העברית על הקומדיה הציונית בדרמה של סמי גרונמן ועורך כעת את כל כתבי גרונמן במהדורה ביקורתית.    פרויקט המחקר הנוכחי שלו מוקדש לרב־לשוניות בספרות עברית ויהודית עם זיקה לספרות הגרמנית, בהתמקדות על תרגום הומופוני כטכניקת כתיבה פיוטית. טענתו היא שהומופוניה רב־לשונית היא בד בבד השילוב הכי אינטמי שיתאפשר בין שפות, אם כי גם המפגש הכי מסוכן בעבור כל שפה, כיוון שבו שפה מפסיקה לסמן, ולכן, לתפקד כשפה.

קרא יותר
גלעד שירם

גלעד שירם הוא תלמיד לתואר דוקטור בחוג ללימודים גרמניים באוניברסיטת סטנפורד. הוא עובד על השירה של המאה העשרים וכן על הספרות והמחשבה הגרמנית-יהודית. הוא מתעניין גם בתרגום, תיאוריה ספרותית, שפות יהודיות, ומדעי רוח דיגיטליים. גלעד הינו בוגר התכנית הבינתחומית על שם עדי לאוטמן ובעל תואר שני בספרות מאוניברסיטת תל אביב.

 

קרא יותר
ד"ר אבנר עפרת

ד"ר אבנר עפרת הוא מרצה להיסטוריה מודרנית באוניברסיטת ברמן, גרמניה. מחקריו עוסקים באזרחות, קולוניאליזם ויחסים בין-דתיים במרחב הים התיכון. ספרו הראשון, The Unmaking of Citizenship: Republican France and Colonial Algeria (בלומסברי, 2022), בוחן את עלייתן של תפישות אתניות של מושג האזרחות באלג'יריה הקולוניאלית והתבססותן בצרפת במהלך המאות התשע-עשרה והעשרים.

מחקרו הנוכחי עוסק ביחסים בין יהודים למוסלמים במרחב הים התיכון מאז אמצע המאה התשע-עשרה ומתחקה אחר התשובות השונות שניסחו קהילות יהודיות ומוסלמיות לאתגרי המודרניות. תשומת לב מיוחדת מוקדשת לעלייתה ופריחתה של הכתיבה הפוליטית בערבית-יהודית במזרח התיכון וצפון אפריקה. דרך עצומות, קונטרסים ומאמרי עיתונות בוחן המחקר את המרווחים ונקודות החפיפה שבין הנרטיבים הגדולים של הקהילות היהודיות בעת המודרנית כגון היטמעות, לאומיות, רפורמה ואורתודוקסיה.

קרא יותר
משתתפי הקבוצה
michal
ד"ר מיכל פלס אלמגור

ד"ר מיכל פלס אלמגור היא עמיתת בתר-דוקטורט במרכז מינרבה על שם פרנץ רוזנצווייג באוניברסיטה העברית בירושלים. היא בעלת תואר דוקטור מהמחלקה לספרות השוואתית באוניברסיטת שיקגו ובעלת תואר מוסמך מהמחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון. מחקריה עוסקים בספרות עברית, גרמנית-יהודית ותיאטרון ומתמקדים ברב לשוניות בראי תהליכים של קאנוניזציה, היסטוריוגרפיה יהודית-תרבותית, והפואטיקה של הרומן העברי. עבודתה נתמכה על ידי הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת שיקגו, מרכז ג׳ויס וג׳ייקוב גרינברג למדעי היהדות ו- The UC Mellon Foundation.

בימים אלה היא עובדת על ספרה, No Arrival: German Realms and The Rise of the Hebrew Novel.

 

ido ben-harush
עידו בן-הרוש

עדו בן הרוש הוא דוקטורנט לספרות גרמנית באוניברסיטת ייל, שם הוא חוקר את הקשרים והמתחים שבין תיאולוגיה, ספרות, ומחשבה פוליטית בהגותם של יהודים גרמנים מתחילת המאה העשרים. במרכז  העניין שלו מצויים המתחים שבין חילון ומסורת, יהדות ונצרות, מהפכה וגאולה.

 

sergei
סרגיי גורביץ

סרגיי גורביץ, תואר שלישי במדעי היהדות, אוניברסיטת היידלברג, גרמניה. תחומי מחקר אקדמיים: מדעי היהדות, ספרות מהגרים, לימודי זהות, שירה עברית. הפרויקט הנוכחי: שורשים תרבותיים גרמניים של השירה העברית מאת נתן זך ויהודה עמיחי.

 

 

omer
עומר ולדמן

עומר ולדמן הוא תלמיד מחקר בחוג ללשון העברית באוניברסיטה העברית. עבודת המוסמך שלו עסקה בסוגיות לשון וסגנון משירת אבות ישורון עד 1970, ובעבודת הדוקטור יבחן את כל שירתו לפי תחומי הבלשנות.

adi
עדי מולד

עדי מולד היא תלמידת דוקטורט בתכנית לספרות השוואתית בבית הספר למדעי התרבות באוניברסיטת תל אביב. עבודת התזה שלה עסקה בסוגיות של היברידיות, לשון ומשחק בפואטיקה של המשורר חיים נחמן ביאליק. עבודת הדוקטורט של עדי חוקרת את מחשבת הקרקס בספרות המודרניזם הגרמנית (פרנץ קפקא) והעברית (גרשון שופמן), ומציעה דיון במודרניזם בספרות ובאמנות דרך מושגי הקרקס.

 

erika
אריקה מחיה

אריקה מחיה היא דוקטורנטית לספרות עברית באוניברסיטה העברית. היא מתמחה בחקר תרגום ובספרות ספרדית ולטינו-אמריקנית. עבודת הדוקטור שלה עוסקת בתרגום עברית-ספרדית ובמסגרתה נבחנים תרגומי שירה מתקופות שונות ותפקידם של מאפיינים לשוניים ספציפיים בהעברת משמעות. עבודתה בוחנת כיצד תרגומים אלה ממקמים מחדש את טקסטים בשפה ובתרבות ויוצרים גשר עבור הקורא המודרני.

 

judith
ד"ר יודית מילר

ד״ר יודית מילר למדה מדעי היהדות, פוליטיקה וממשל וספרות עברית בהיידלברג, גראץ ובאר שבע וכותבת את הדוקטורט שלה באוניברסיטת בזל ובאוניברסיטת בן גוריון. במכון למדעי היהדות בבזל היא גם מרצה לספרות יהודית. במחקר שלה יודית בודקת את ייצוגי אירופה בספרות עברית בין 1890 לבין 1938. היא מתעניינת במיוחד בשאלות גבולות ותרגום.

דוד מנריקה
דוד מנריקה

13דוד מנריקה הוא דוקטורנט במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מנריקה מתמחה בחקר התרבות והספרות היהודית-ספרדית, נושא הדוקטורט שלו עוסק בעיון וניתוח ספרותי של מגוון תרגומים (חלקיים לרוב) של "ספר הזוהר" לספרדית-יהודית (לאדינו). מבעד מחקרו למדים על הפסיפס החברתי העשיר של הקהילה היהודית ספרדית ברחבי האימפריה העות'מאנית, שהתקיימה בין המאות השמונה עשרה ועד תחילת המאה העשרים, המורכב משבתאים, מרפאים עממים (פריקאנטירוס) ורבנים בעלי שם המזוהים עם ההגמוניה של האליטה הרבנית.

מנריקה פרסם גם בעבר מהדורה מדעית לנוסח ספרדי (קשטיליאני) של מחול המוות במסירה יהודית – מחזה ספרדי שקדם לתקופת הגירוש של יהודי ספרד– ובמסגרתה מוצע עיון ומהדורה של הטקסט המקורי (Manrique, David M., Dize la Muerte. Estudio y edición de la copia cuatrocentista de la Danza de la Muerte aljamiada [Ms. Parma 2666] [= Colección Fuente Clara. Estudios de cultura sefardí, 40]. – Barcelona: Tirocinio, 2019.).

כיום הוא מלמד את שפת הלאדינו ביחידה להוראות שפות זרות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

anat
ד"ר ענת מסינג-מרקוס

ד״ר ענת מסינג מרקוס כתבה את עבודת הדוקטורט באוניברסיטת קיימברידג׳, אנגליה והיא בעלת תואר מוסמך ממכון כהן, אוניברסיטת תל אביב. עבודת הדוקטורט שלה מתמקדת בפילוסופיית השפה של ולטר בנימין והקשר שלה להתנסות החושית אותה בנימין מכנה ׳טקטילית׳. היא  post-doctorate affiliate (2020-2021), אוניברסיטת קיימברידג׳.

 

Ohad
אוהד פינצ'בסקי

12אוהד פינצ'בסקי לומד לתואר שני באוניברסיטה העברית בחוג של היסטוריה של עם ישראל. הוא מתמקד בחקר יהודי גרמניה ברפובליקת ויימר.

 

9
מירב ראובני

מירב ראובני היא דוקטורנטית, כותבת על "למה עברית? שיח לשוני ומודרניזציה בעיתונות היהודית", עוסקת בשיח הציבורי היהודי על השפה העברית בשנים 1856--1914. באמצעות בחינת פולמוסים ועימותים שהתנהלו מעל דפי העיתונים בעברית, יידיש וגרמנית, המחקר עוקב אחרי היווצרותן של נורמות ואידיאולוגיות לשוניות באשר למשמעותה של השפה העברית ותפקידה בהווה ובעתיד של החיים היהודיים המודרנים. תוך שימוש במתודולוגיות סוציו-בלשניות והשוואה למקרים אירופיים שכנים, המחקר שואף להבין את הנסיבות שעיצבו ואפשרו את המודרניזציה של השפה העברית, ואת השלכותיו התרבותיות והחברתיות של תהליך זה.

 

dekel
ד"ר דקל שי-שחורי

ד"ר דקל שי שחורי היא חוקרת ועורכת ספרות. את עבודת הדוקטורט כתבה במסגרת המחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. המחקר, שיראה אור בקרוב כספר בסדרת 'גשרים' עוסק בספרות שנכתבה בידי סופרים יהודיים במרחב הדובר-גרמנית בראשית המאה העשרים, שניים מתוכם כתבו גרמנית – שטפן צוויג ויוזף רות, שניים בעברית – ג. שופמן ודוד פוגל. הקריאה בארבעתם דרך פילטרים דומים של שפה, זהות, מרחב ומיתוסים מאפשרת להבינם כחלק מעולם רחב של אפשרויות ספרותיות.

מעורכות סדרת הפרוזה "רוח צד" (מכון הקשרים ודביר) ומלמדת בקמפוס אילת, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

"The Uncanny Meeting Point of Languages Hebrew in G. Shoffman and David Vogel's Vienna", YUD-Journal of Hebraic and Jewish Studies, Issue 22, 2021.  (with Judith Müller) "The Hebrew Translations of Wilhelm Herzberg’s Jewish Family Papers: Interpretation and Reception in Multiple Layers" in: Manja Herrmann (Ed.) Wilhelm Herzberg’s Jewish Family Papers (1868), de Gruyter GmbH, Berlin/Boston, 2021. Pp. 29-56.

 

 

ido telem
עידו תלם

עידו תלם הוא תלמיד לתואר דוקטור בחוג לספרות השוואתית באוניברסיטת שיקגו. הוא עוסק בקבלתן של הספרות והמחשבה הגרמנית, בעיקר מסוף המאה השמונה-עשרה ותחילת המאה התשע-עשרה, בספרות העברית מהשנים המאוחרות במאה התשע-עשרה ותחילת המאה העשרים. בעבודתו לתואר MA הוא סוקר את קבלתה של המשוררת אלזה לאסקר-שולר בפלסטינה המנדטורית ובישראל כמקרה בוחן להתגבשות האידיאולוגית והפואטית של הקנון העברי החדש.

בשיתוף פעולה עם
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין