קבוצת מחקר

יהדות גרמניה, מזרח ומגדר

על הקבוצה

מכון ליאו בק ירושלים מציע מסגרת לדיון במחקרים בתחומי הידע הנוגעים ליהדות גרמניה בזיקה לשאלת א״י-פלסטין ומדינת ישראל, ובתוך כך לשאלת חיי המזרחים ולהצטלבויות קוויריות, פמיניסטיות ומעמדיות.
הנחת העבודה של הקבוצה היא ההכרה כי תולדות יהדות גרמניה, המסורות התרבותיות, הספרותיות והמחקריות שלה, אוצרות נקודות פתיחה לניסוח שאלות תקפות על המזרח (האוריינט) ומבט ביקורתי מחודש על צורות הפרשנות וההתקבלות שלו. צורות אלה, פוריות מאוד, של פירוש ועיצוב דמות המזרח, אף שלא היו משוחררות מבהלה, סקרנות-יתר ודעות קדומות, קוראות אותנו להשגחה ועיון נוסף. כאמור, את שאלת המזרח אנו קושרים גם בכלכלה של תשוקה בעלת קומפלקס מגדרי מובהק – שאלת המזרח אינה נפרדת משאלת הגבריות והקיום הקווירי.
אך כשאנו שואלים על המזרח כקונצפציה של יהדות גרמניה, ועומדים על ההשתמעות המגדרית של מפעליה – בספרות, במחקר התרבות, במדעי היהדות והאסלם, בסוציולוגיה ובמשפט, אנו רשאים גם לשאול על התרבות הגרמנית, מאז לותר, דרך גתה ותומס מאן, ולקשור במסורת זו – הקאנונית – את השאלה היהודית, ואת אחותה – השאלה הערבית.
במוקד המפגשים של הקבוצה יציגו המשתתפות את התזות העומדות בלב מפעלי המחקר שלהן ויובילו דיון הנסמך גם על מקורות ראשוניים. לקבוצה אנו מזמינים חוקרי גרמניה (בדגש על קהילות מוסלמיות, טורקיות ופלסטיניות) וחוקרי יהדות גרמניה מכל הדיסציפלינות, אך נשמח גם בחוקרות מתחום התרבות העברית והערבית, לימודי ישראל ופלסטין.

קרא יותר
ראשת הקבוצה
חנה (עמרי) בן יהודה

ד"ר חנה (עמרי) בן יהודה היא חוקרת ספרויות היהודים באוניברסיטת ליל שבצרפת. פרסמה שלושה ספרים, למעלה מעשרים מאמרים מדעיים ולמעלה ממאה מסות ומאמרי דעה בתחום יהדות גרמניה ומדעי היהדות, ישראל-פלסטין והמזרחים בישראל.

קרא יותר
משתתפות הקבוצה
image002
איתמר טובי טהרלב

איתמר-עוסק בהוראת סוציולוגיה ומחקר איכותני בסוציולוגיה של התרבות.

image003
אינה רפאל אוסקר שולץ

אינה רפאל אוסקר שולץ מסיימת תואר מוסמך בלימודי עברית ויהדות באוניברסיטת ניו-יורק. ההדגש שלה הוא ספרות רבנית. היא מעוניינת לחקור אלמנטים של הופעה ופרפורמטיביות בתלמוד, הן בתלמוד עצמו, והן בספרות ותיאטרון מודרניים המתייחסים לתלמוד.

image004
יונה דביר שלם

יונה דביר-שלם במסגרת לימודי מוסמך באוניברסיטת וורצבורג. עיסוקים – שירה ותרגום. התבגרות באשדוד וחלקית בציריך. עבודה – לימוד מתמטיקה, בנוסף לפרסומים בשפות שונות, בעיקר עברית, אנגלית וגרמנית. המחקר של יונה-דביר מתמקד במיסטיקה, קסם ומסורות בין-אמוניות, ספציפית בין דתות אברהמיות.

יעל
ד"ר יעל מרליני

ד"ר יעל מרליני היא משוררת חוקרת ומורה.
לאחר שסיימה תואר שני בשפות וספרות קלאסית, השיגה את הדוקטורט בבלשנות שמית ועבדה כחוקרת בפרויקט של פרופ' אבי הורביץ "הסמנטיקה של הטהור והטמא במקרא".הנושא שעליו היא עוסקת כעת הוא זה של 'אינדיבידואל גלותי', מי שנמצא ביציאה מעצמו ומוצא עצמו מפוזר בשלל זהויות ושפות.
נושאים אלו מהדהדים בספרי השירה שלה 'di casa in casa - מבית לבית', שזכה פרס הבינלאומי Archipelago Itaca לשנת 2023; ו'la lingua divisa - לשון שבור', שעומד לצאת לאור.
סדרת שירים רב לשוניים על זהות נמצאים באנתולוגיה לרגל מאה שנה להולדתו של יהודה עמיחי 'Yours, Yehuda - יהודה, שלך - Dein, Yehuda, שיצא בסוף אפריל.

בשיתוף פעולה עם
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין