קול קורא למועמדים/ות: עוזר/ת לפרויקט תערוכת היסטוריה ציבורית בינלאומי

מכון ליאו בק ירושלים לתולדות יהודי גרמניה ותרבותם הוא מכון מחקר אקדמי בינלאומי שהוקם על מנת לקדם את המחקר על יהודי גרמניה ומרכז אירופה בעת החדשה, ולקדם את המורשת הליברלית של יהדות גרמניה בחברה הישראלית בת זמננו. המכון נוסד ב-1955 בירושלים ונקרא על שם הנציג הציבורי האחרון של יהדות גרמניה, הרב ליאו בק. יש לו סניפים בירושלים, לונדון, וניו יורק/ברלין, וכן קבוצת מחקר בגרמניה. פעילות המכון בירושלים מושתתת על שלושה יסודות: מחקר, תכנית תרבותית, ותיעוד ארכיוני. פעילויותינו מיועדות לתלמידים ומלומדים, כמו גם לקהל הרחב, בישראל כמו גם בגרמניה.

בשיתוף המכון בלונדון ואגודת ידידי המכון, המכון בירושלים מתכנן בימים אלה תערוכה על בית המדרש הגבוה למדעי היהדות בברלין, שתכלול מרכיבים פיסיים כמו גם מקוונים. הפרויקט חותר למעורבות של משתתפים מכל רחבי העולם, שיתרמו לו תכנים כמדענים אזרחים. התערוכה והקמפיין הנלווה לה יושקו בסתיו הקרוב, ויימשכו עד סוף 2024. הפרויקט נערך במימון הקרן לזכרון, אחריות ועתיד (EVZ) ומשרד האוצר הגרמני (BMF), כחלק מהאג'נדה החינוכית בנושא "עוולות הנאציזם".

אנו מחפשים/ות מועמד/ת מנוסה ועתיר/ת מוטיבציה לתפקיד עוזר/ת פרויקט תערוכה, כחלק מהצוות שלנו. את המועמדות יש להגיש בדוא"ל לכתובת leobaeck@leobaeck.org. המועד האחרון להגשת מועמדות הוא 15 ביוני, 2023 – מועמדויות שיוגשו לאחר מכן לא יובאו בחשבון. אנא פנו ל- irene.abd@leobaeck.orgבכל שאלה או בקשת הבהרה. אנו מודות לכן/ם מראש על העניין שלכן/ם בפרויקט, ומצפות לעיין בחומרי המועמדות שלכן/ם בהקדם.

תיאור המשרה

אנו מחפשים/ות מועמד/ת מנוסה ועתיר/ת מוטיבציה לתפקיד עוזר/ת פרויקט תערוכה, כחלק מהצוות שלנו. המועמד/ת הזוכה יהיה/תהיה אחראי/ת לסיוע בפיתוח פרויקט התערוכה שלנו ומימושו.

מידע על הפרויקט

במשך שבעים שנה, שימש בית המדרש הגבוה למדעי היהדות בברלין כחממה למחקר ולמידה של סטודנטים ומרצים. עם היווסדו ב-1872, הוא שימש כסמינר לרבנים וכמרכז למחקר מדעי על היהדות. כמעט שום דבר לא שרד כיום מבית המדרש, כיוון שהנאצים מחו אותו מעל פני האדמה. הוא נאלץ לסגור את שעריו ב-1942, ותלמידים ומוריו ששרדו הפוצו בכל רחבי העולם. המפתח שלנו לשחזור בית המדרש הוא הספריה. לאחר שנבזזה בידי הנאצים, רבים מספריה הושמדו. אולם כמה מהם שרדו, וכיום ניתן למצאם באוספים בכל רחבי העולם, רבים מהם מבלי שזוהה מקורם. ביחד עם קהל המשתתפים שלנו, ברצוננו למצאם ובכך לשחזר את האוסף האבוד באופן וירטואלי.

לתערוכה שני מרכיבים משלימים: תצוגה מקוונת ומספר מתקנים פיסיים. אלה האחרונים יותקנו במוסדות שמשמרים כיום פריטים מאוסף בית המדרש, אלה ששרדו את תהליכי ההגירה הספרותית שבעקבות הביזה הנאצית. באתרים אלה, ברצוננו להעמיד מספר תערוכות קטנות, בין אם בו זמנית או בזו אחר זו, תוך שיתוף פעולה הדוק עם המוסדות השותפים לנו בפרויקט זה. כל תצוגה שכזו תהווה נקודת גישה לתערוכה הווירטואלית, בה יוצג הסיפור במלואו.

התערוכה תהיה נגישה לקהל גלובלי – היא תלמד את המבקרים על ידי הפעלתם. היא תזמין ותעצים את המבקרים להצטרף לחיפוש אחר ספרי בית המדרש. ברצוננו למשוך את תשומת לבם של תלמידים, סטודנטים, הסטוריונים, ספרנים, ארכיונאים ואוהבי ספר. כיוון שהקהל המיועד הוא בינלאומי, בדעתנו לספק גרסאות של תכני התערוכה באנגלית, גרמנית, עברית וצ'כית.

לתערוכה יתלווה קמפיין ברשתות החברתיות שמטרתו לבנות קהילה מסורה של מדענים אזרחים. על מנת להבטיח אחסון ושימוש בר-קיימא של נתוני המחקר שיאספו אותם מדענים אזרחים, נצטרך לבנות מאגר נתונים. התערוכה המקוונת תכלול ייצוג חזותי של תכני מאגר הנתונים בצורת מפה.

מרכיבי המשרה

עוזר/ת הפרויקט תהיה/יהיה אחראי/ת לסיוע בפיתוח ובמימוש פרויקט התערוכה שלנו. תפקידיה/ו יכללו:

 • תמיכה מנהלית לצוות הפרויקט
 • איתור יחידים וארגונים בעלי פוטנציאל לשיתוף פעולה
 • ארגון והשתתפות במפגשים פנים-אל-פנים ובזום
 • סיוע בתכנון, הכנה וביצוע של אירועים, כמו ביקורים פרטיים בתערוכה והרצאות מקוונות
 • חקר חומרים היסטוריים שיוכלו לשמש בתערוכה
 • סיוע בתכנון, הכנה וביצוע אירועים למשל הרצאות מקוונות
 • עמידה בלוחות זמנים ובתאריכי יעד
 • סיוע בכתיבת דו"חות ותיעוד הפרויקט
 • שמירה על תקשורת רציפה עם הגורמים השונים המעורבים בפרויקט
 • אופציונלי: חיפוש חומרים היסטוריים שניתן להשתמש בהם בתערוכה וסיוע בסקירת חומר חינוכי, כגון מערך שיעור, דפי עבודה, שיסייעו למורים לשלב את התערוכה בכיתותיהם

דרישות קבלה

 • אנגלית ברמת שפת אם היא חובה, ידע טוב של השפה העברית. גרמנית תהיה יתרון
 • מיומנויות תקשורת בין-אישית וכושר ארגון ברמה גבוהה
 • ניסיון קודם בביצוע תערוכות או בניהול פרויקטים
 • יכולת עבודה עצמאית, כמו גם בצוות
 • תשומת לב לפרטים ויכולת לעבוד תחת לחץ
 • ניסיון קודם בעבודה על נושאים כמו מורשת תרבותית או תולדות יהדות גרמניה
 • ניסיון בעבודה חינוכית (יתרון)

הגשת מועמדות

אם את/ה מעוניין/ת בהזדמנות זו, אנא שלח/י קורות חיים ומכתב נלווה המפרט את נסיונך ומיומנויותיך הרלוונטיות.

המועד האחרון להגשת מועמדות הוא ה-11 במאי, 2023.

מאפייני המשרה

היקף משרה 40%, משרה חלקית. העבודה תתחיל מייד ותסתיים ב-31 בדצמבר 2024.

מועד אחרון להגשת מועמדות:

15 ביוני, 2023

אשת קשר

אירנה אווה-בן-דוד, מכון ליאו בק ירושלים, רח' בוסתנאי 33, ירושלים 9104201, ת.ד. 4242, 02-5633790

Irene.abd@leobaeck.org

תודה ובהצלחה!

ד"ר אירנה אווה-בן-דוד

0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין