ייקים – היהודים הגרמנים של ישראל. שיחת מבוא וירטואלית והקרנת הסרט "רחביה – החיוך של ירושלים"

מתי?
Wednesday, 23/06/2021
18:00
איפה?
פרטים נוספים

מאז שנות ה- 30 היגרו לישראל מספר רב של עולים המכונים "ייקים" מהאזור של המדינות דוברות הגרמנית. מספר לא מבוטל מתוכם התיישב ברחביה – רובע התיישבותי שנוסד זה לא מכבר בעיר ירושלים. הסרט, "רחביה – החיוך של ירושלים" מספר את ההיסטוריה של הרובע, של הבתים והגינות שבו, ובמיוחד את השמחות ואת הסבל שהיו מנת חלקם של תושביו.

בסרט מדברים ילדי השכונה לשעבר ובתוכם גם נשיא מדינת ישראל מר' ראובן ריבלין – והסיפורים שבפיהם מחיים מחדש את ימי העבר.

עם הצגת הסרט, יוצרי הסרטים הישראלים עליזה אשד ואלי אביר, שהם בעצמם צאצאים של ייקים, ישתפו אותנו בזיכרונות המשפחתיים האישיים שלהם. מעבר לכך, ד"ר אירנה אווה בן – דוד, מנהלת מכון ליאו בק בירושלים, תעמיד בפוקוס את נושא רלוונטיות החוויות והמסורות של יהדות גרמניה עבור החברה הישראלית העכשווית. את הדיון תנחה ד"ר ג'ולי גרימאייזן, המנהלת האקדמית של הקונסוליה הכללית.

אלי אביר, יליד 1935 מתל אביב, למד משפטים ועבד כעורך דין במשרד התחבורה הישראלי. עליזה אשד, ילידת 1938 מתל אביב, למדה מדעי המדינה ועבדה במס' רב של משרדים ממשלתיים ישראליים, ובין היתר שמשה כאסיסטנטית של שמעון פרס. מאז פרישתם לגמלאות עליזה ואלי יוצרים ביחד סרטים העוסקים בתרבות הגרמנית – יהודית בישראל.

אירנה אווה בן-דוד, ילידת 1972, הינה היסטוריונית ועסקה בהיסטוריוגרפיה היהודית – גרמנית בעת החדשה וחקרה את היחסים המדעיים בין ישראל לגרמניה. היא עומדת בראש מכון "ליאו בק ירושלים לחקר ההיסטוריה והתרבות  היהודית – גרמנית".

ג'ולי גרימאייזן, ילידת 1983, מועסקת מאז שנת 2018 כמנהלת אקדמית בקונסוליה הכללית של מדינת ישראל במינכן. לפני כן היא סיימה את תואר הדוקטורט שלה ולימדה ב- LMU מינכן מכיסא המורה, היסטוריה ותרבות יהודית.

השקת הסרט תתקיים בצורת שיחת Zoom. את נתוני הכניסה לשיחה תקבלו לאחר הרשמה שתסתיים בהצלחה.

את הקישור לסרט בעברית עם כתוביות בגרמנית (משך 54 דקות) תקבלו במהלך האירוע.

ההשתתפות באירוע מותנית ברישום מראש עד תאריך ה- 21 יוני באתר האינטרנט:

consul-sec@munich.mfa.gov.il

 

 

 

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

*כל האירועים שלנו מצולמים ומוקלטים

הרשמה לאירוע
0
  0
  סל הקניות שלך
  סל הקניות ריקחזרה לחנות

  חיפוש באתר

  כניסת משתמשים

  נועה דיין